Jesteś tu: Strona główna » Protetyka » Korony protetyczne

Korony protetyczne

To rozwiązanie stosowane jest u pacjentów, u których wyklucza się wypełnienie z materiałów kompozytowych lub odbudowę  inleyem/ oneyem (wkład/nakładem  koronowym). Są to sytuacje złamania zębów lub  zniszczenia próchnicowego korony zęba oraz poprawy estetyki zębów przednich. Koronę protetyczną osadza się na oszlifowanych zębach, zarówno żywych jak i martwych ( odbudowanym materiałem kompozytowym, wzmocnionych wkładem z włókna szklanego lub z osadzonym wkładem metalowym).

 

Ze względu na użyte materiały, korony protetyczne dzieli się na:

- jednolite - wykonane z jednego rodzaju materiału, na przykład samego metalu, akrylu czy porcelany (korony akrylowe stosowane są obecnie jedynie jako korony tymczasowe).

 

 

- złożone - główna część wykonana jest z metalu, a tylko widoczna powierzchnia korony pokryta jest materiałem odpowiadającym barwą zębom własnym.

Najczęściej tym materiałem jest porcelana (dziś w stomatologii najchętniej wybieranym materiałem jest porcelana przez swoją wytrzymałość, właściwości kosmetyczne i obojętność biologiczną).

 

Stomatologia Q-dent oferuje wykonanie tradycyjnych koron porcelanowych na podbudowie metalowej, na złocie, pełnoceramicznych oraz  koron porcelanowych  na podbudowie z tlenku cyrkonu wykonanych w systemie Lava.

Procedura wykonawstwa koron

1) Lekarz szlifuje ząb pacjenta lub wcześniej wykonaną podbudowę  , pobiera wyciski, które są przesyłane do pracowni protetycznej

2) Oszlifowany ząb jest zaopatrywany koroną tymczasową

3) Technik odlewa z wycisków modele zębów i na nich wykonuje koronę protetyczną

 

4) Gotowa korona jest cementowana na następnej wizycie w gabinecie stomatologicznym


Poniżej film, który prezentuje etapy cementowania korony cyrkonowej w systemie Lava: