Jesteś tu: Strona główna » ORTODONCJA

Ortodoncja

Wstęp do ortodoncji

Piękny uśmiech to nie tylko białe i zdrowe zęby. Warto również zadbać o to, aby były one równe i odpowiednio rozmieszczone. Należy mieć także na względzie, że idealne ułożenie zębów ma charakter profilaktyczny i jest w stanie zmniejszyć ryzyko paradontozy, próchnicy czy innych schorzeń w jamie ustnej. Zły zgryz może być również przyczyną wad wymowy, chorób laryngologicznych, a nawet problemów z oddychanie. Ortodoncja to specjalistyczny dział stomatologii odpowiedzialny za kontrolę rozwój uzębienia, twarzy oraz leczenia pojawiających się nieprawidłowości.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Dostępne na rynku aparaty ortodontyczne dzielą się na stałe i ruchome. O zastosowaniu danego modelu decyduje lekarz prowadzący terapię. Konieczne jest jednak wcześniejsze zbadanie i ocenienie nieprawidłowości pojawiających się w jamie ustnej pacjenta. Stomatolog odpowiada również za wybór materiałów, jednak w tym przypadku może posiłkować się zdaniem pacjenta, który może mieć różne preferencje. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z możliwościami wyboru akcesoriów ortodontycznych oraz do umówienia się na wizytę.

Etapy procesu leczenia

Leczenie polegające na noszeniu stałego aparatu ortodontycznego trwa średnio ok. 2 lata. Zdarza się, że okres ten wydłuża się nawet do trzech lat. Okres ten zależny jest od rodzaju wady, a także indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Przed założeniem stałego aparatu niezbędne jest wyleczenie wszystkich zębów, a także kompleksowe oczyszczenie ich z osadu i kamienia. Zdarza się, że potrzebne jest usunięcie któregoś z zębów. W gabinecie Q-Dent nasi dentyści wykonują również zabiegi przygotowawcze.

Ortodoncja dzieci, młodzieży i dorosłych

Zabiegi z zakresu ortodoncji polecane są dzieciom, młodzieży, ale również dorosłym. W przypadku najmłodszych pacjentów dbamy o to, aby ich pierwsza wizyta u ortodonty nie wiązała się ze stresem czy bólem. Także młodzież nie odczuwa już wstydu korzystając z naszych usług, ponieważ jest coraz bardziej świadoma tego jak istotny jest wygląd zewnętrzny. Dzięki zaawansowanym technologiom i specjalistycznym aparatom możliwe jest również skuteczne leczenie osób dorosłych. Zachęcamy do skorzystania z tej niepowtarzalnej oferty.

Wiekszość z nas chciałaby mieć piękny i zdrowy uśmiech z dwóch powodów: estetycznych i zdrowotnych:

 Piękne proste zęby dają duże poczucie komfortu. Są osoby, które bardzo rzadko się uśmiechają, ponieważ czują się niekomfortowo ze swoim zgryzem.

  Drugi powód to powód zdrowotny. Wady zgryzu mogą być przyczyną chorób przyzębia (paradontoza), utrudniają też dokładne czyszczenie zebów, co sprzyja powstawaniu nieprzyjemnego zapachu oraz przede wszystkim próchnicy.

Dlatego też bardzo ważna jest swiadomość, iż wady zgryzu można korygować. Im wcześniej tym lepiej. Jednak jeśli jesteś już dorosły i myślisz że wszystko już stracone to nic bardziej błędnego. W obecnej nowoczesnej stomatologii zęby można ”prostować” praktycznie w kazdym wieku!

Wady zgryzu u dzieci

Krzywe zęby to dla wielu dzieci koszmar dzieciństwa. Można to już zaobserwować w szkole - dzieci bardzo często wyśmiewają się ze swoich kolegów, którzy w jakiś sposób "wyróźniają" się na tle pozostałych. Sytuacja taka może prowadzić do obniżonej samooceny, lęku przed szkoła, izolacji i gorszych wyników w nauce. W głowach rodziców rodzi się pytanie: skąd biorą się wady zgryzu?

Wady zgryzu maja kilka przyczyn. Są wrodzone jak i nabyte, jednak około 80% wszystkich wad zgryzu ma charakter nabyty i powstaje w ciągu kilku pierwszych lat życia.Do skrzywienia zębów może prowadzić: ssanie kciuka, uzywanie nieprawidłowych smoczków czy oddychanie przez usta (np. u dzieci z przerostem migdalka gardlowego). Jednak najczestszym powodem nabytych wad zgryzu u dzieci jest próchnica. Tak częsta próchnica u małych dzieci może wynikać z niewiedzy rodziców - uważaja oni, że o zeby mleczne nie trzeba dbać, bo przecież i tak wkrótce wypadną. Zęby mleczne pełnią bardzo istotną rolę w rozwoju całego narządu żucia. Jeśli dziecko w zbyt wczesnym wieku straci zęby mleczne i nie ma czym żuc, tkanka kostna jego żuchwy i szczeki przestaje pracować, a jej wzrost ulega zahamowaniu. Gdy dziecko będzie starsze i zaczną się wyrzynać zęby stale, w niedostatecznie rozwinietych szczękach zabraknie dla nich miejsca i w związku z tym będą wyrastać krzywo.

Aparaty ruchome

Dla dzieci między 4 a 12 rokiem życia (przed zakończeniem wymiany zebów mlecznych na stałe). Aparat ruchomy dziecko powinno nosić w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia. Im dłużej się go nosi, tym szybciej można oczekiwać wyleczenia wady. Pacjent może wyjać go w każdej chwili.

Aparat ruchomy pozwala jedynie na korygowanie nadmiernego wychylenia zębów do przodu i do tylu. Metoda ta nie daje możliwosci obracania zebów ani przesuwania ich, dlatego niektórych wad zgryzu nie da się w ten sposób wyleczyć.

Aparaty stałe

Przeznaczone są dla mlodzieży i dorosłych, gdyż można je założyć tylko na stałe uzębienie. Aparat stały składa sie z zamków i pierścieni, które są przyklejane specjalnym klejem do szkliwa. Do nich z kolei mocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zeby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Dzięki temu można je przesuwac w dowolnym kierunku w obrebie wyrostków zębodolowych żuchwy i szczeki, a takze obracać wokół własnej osi. Aparaty stałe są przymocowane do zebów przez około 2 lata. Po zdjęciu aparatu przebiega leczenie podtrzymujące, za pomocą innego aparatu lub specjalnych szyn.