Jesteś tu: Strona główna » Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Każdy z nas marzy o białym, olśniewającym uśmiechu. Niestety, z wiekiem zęby tracą swoją biel. Związane jest to z przebarwieniami powstającymi z niektórych potraw i napojów. W mikroszczelinach szkliwa gromadzą się związki z kawy, herbaty, wina i soków. Zgubne skutki palenia papierosów widać również na zębach, które stają się żółtawo-szare, pokryte dodatkowo ciemnymi osadami z dymu tytoniowego. Dawno zakładane amalgamatowe wypełnienia również mogą mieć wpływ na kolor zębów. W niektórych przypadkach przebarwienia powstają w wyniku zaburzonego rozwoju zębów. Także przyjmowane w dzieciństwie niektóre antybiotyki (szczególnie z grupy tetracyklin) mogą odbijać się na naszym uzębieniu w dorosłym życiu.

Istnieje wiele metod wybielenia naszego uśmiechu. Możemy użyć powszechnie dostępnych past i pasków wybielających lub skorzystać z profesjonalnej oferty gabinetów stomatologicznych.

Należy zaznaczyć, że nawet podczas profesjonalnych zabiegów w gabinecie stomatologicznym dopuszczalna wartość nadtlenku wodoru w preparacie nie powinna przekraczać 6%. Takie przepisy wprowadziła pod koniec 2013 roku Unia Europejska i obowiązują one we wszystkich krajach UE. Substancjami czynnymi w metodach wybielania zębów są zwykle nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Działanie tego drugiego jest wolniejsze, co wiąże się ze stopniowym rozkładem nadtlenku karbamidu na nadtlenek wodoru. Stężenie poniżej 6% odnosi się wyłącznie do nadtlenku wodoru, w przypadku nadtlenku karbamidu- nie powinno być większe niż 15% (ponieważ ma on około 3 razy mniejszą moc niż nadtlenek wodoru). Preparaty zawierające powyżej 6% są zabronione bez względu na to, czy są stosowane w profesjonalnych metodach w gabinetach stomatologicznych czy w ogólnie dostępnych pastach i środkach z drogerii czy aptek. Ponadto profesjonalne preparaty mogą być kupowane wyłącznie przez lekarzy dentystów i tylko pod ich kontrolą może być wykonywany profesjonalny zabieg.

Unia Europejska wprowadziła te przepisy w trosce o bezpieczeństwo pacjentów. Należy pamiętać, że nawet taki pozornie prosty zabieg jest obarczony ryzykiem, jeśli zostanie niewłaściwie przeprowadzony lub źle dobrany. Nadtlenek wodoru może spowodować poparzenia błony śluzowej, silną nadwrażliwość zębiny czy nieodwracalne uszkodzenia szkliwa. Wykonywanie zabiegu na zębach z próchnicą może skutkować koniecznością leczenia kanałowego lub w poważniejszych przypadkach grozi nawet utratą zęba. Lekarze ze Stomatologii Q-Dent w Warszawie są wybitnymi specjalistami z dużą wiedzą na temat różnorodnych produktów i metod wybielania i zawsze pomogą wybrać odpowiedni preparat oraz poinstruują Państwa o właściwym użytkowaniu.

Wybielanie nakładkowe OPALESCENCE

Zabieg nakładkowy to domowa, szybka i bezpieczna metoda eliminacji przebarwień zębów. Środek Opalescence jako czynnik aktywny zawiera nadtlenek karbamidu a dodatkowymi jego składnikami są fluor i azotan potasu-środki zapobiegające nadwrażliwości zębów. Preparat ten potrafi usunąć większość przebarwień, na skutek ich utlenienia. Nadtlenek uwalnia atomy tlenu, które wnikając w głąb szkliwa i zębiny wybielając je. Cały proces odbywa się bez naruszenia struktury tkanek zębowych. Środek Opalescence jest w pełni bezpiecznym systemem, co zostało potwierdzone podczas długoletnich badań klinicznych na całym świecie. Przed zabiegiem wskazane jest profesjonalne oczyszczenie uzębienia z kamienia nazębnego, dokładna kontrola szczelności wypełnień oraz wyeliminowanie próchnicy zębów. Ta metoda oprócz żelu, wykorzystuje specjalne indywidualnie wykonywane nakładki na zęby. Są to przezroczyste, elastyczne i wygodne nakładki dostosowane do zębów pacjenta, do których aplikowany jest środek do wybielania. W domu nakładka wypełniona żelem jest umieszczana na zębach i pozostawiona w jamie ustnej na całą noc. Dzięki temu, że nakładki są dokładnie dostosowane, zapewniają one całkowite bezpieczeństwo (pełne przyleganie, brak wycieku żelu, dobre umocowanie). Bardzo szybko można zauważyć pierwsze efekty rozjaśnienia uśmiechu, często nawet już po pierwszej nocy. W zależności stopnia przebarwienia zębów, kuracja trwa od trzech do dziesięciu nocy.

Aby utrzymać jak najdłużej efekty kuracji wymagana jest tzw. biała dieta. Polega ona na eliminacji przez około tydzień po zakończeniu zabiegu, barwiących pokarmów i napoi. Należy unikać kawy, herbaty, ciemnych soków owocowych, czerwonego wina, coli oraz pewnych owoców i warzyw (takich jak buraki, jagody). Zakazane jest palenie papierosów. Po pierwsze dym tytoniowy może znacznie przebarwić zęby, a co ważniejsze wolne rodniki uwalniane z preparatów stosowanych w trakcie zabiegu zwiększają ryzyko rakotwórczego działania dymu tytoniowego.

Wybielanie nakładkowe NITE WHITE

Preparaty Nite White służą do rozjaśniania nakładkami stosowanymi w ciągu nocy. Jako środek aktywny zawierają nadtlenek karbamidu. Usuwają one różnorodne przebarwienia, bardzo dobrze sprawdzają się także w przypadku „szarawego” odcienia zębów po stosowaniu antybiotyków (tetracyklin). Ogromną zaletą systemu Nite White jest fakt, że są to jedyne preparaty, które poza usuwaniem przebarwień, odtwarzają szkliwo. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w linii produktów Nite White, amorficznego fosforanu wapnia (ACP). ACP jest innowacyjnym środkiem, który ma właściwości odbudowy szkliwa, wytwarzając na powierzchni zębów nową powłokę. Ponadto znacznie minimalizuje ryzyko nawrotu przebarwień, które czasami mogą pojawić się już po 6 miesiącach od zakończenia wybielania. Po zastosowaniu tej metody nakładkowej nasz uśmiech jest olśniewająco biały, a dodatkowo szkliwo zębów jest wzmocnione i błyszczące. Preparat Nite White oprócz amorficznego fosforanu wapnia(ACP), zawiera azotan potasu oraz fluor, które dodatkowo zapobiegają wystąpieniu nadwrażliwości wybielonych zębów. Jest to jedyny preparat na rynku, który zawiera aż 3 środki eliminujące nadwrażliwość zębów, dzięki czemu zmniejsza nadwrażliwość pozabiegową aż o 30 procent.

W trakcie rozjaśniania nakładkowego potrzebne będą około dwie wizyty w gabinecie. Na pierwszej z nich wykonywane są wyciski zębów. Z nich przygotowywane są indywidualne, przezroczyste nakładki. Na następnej wizycie, lekarz dentysta dokładnie wyjaśnia sposób aplikowania preparatu oraz przekazuje gotowe nakładki oraz żel Nite White. Po zakończeniu kuracji zęby staną się widocznie bielsze a dodatkowo już zawsze będą wyraźnie jaśniejsze niż przed zastosowaniem żelu. W większości przypadków zabieg nie wymaga już powtórzenia. Jednak, jeśli po pewnym czasie zęby lekko ściemnieją to, po konsultacji z dentystą, zabieg można ponownie wykonać. Zaletą jest, że nie trzeba już wtedy powtarzać całej procedury a jedynie założyć nakładki z preparatem na 3-4 noce.

Według najnowszych badań, metody nakładkowe są najbardziej polecanym sposobem rozjaśniania zębów. Co więcej, dają one porównywalne efekty jak jednoseansowy zabieg lampą w gabinecie. Coraz częściej popierane jest stwierdzenie, że systematyczne działanie przy użyciu nakładek może być nawet bardziej skuteczne niż to z wykorzystaniem lampy. A to dzięki, potwierdzonemu w badaniach klinicznych, długotrwałemu pozostawaniu żelu w strukturze zębów. W metodzie nakładkowej związki odpowiedzialne za rozjaśnianie mogą być aktywne w zębinie i szkliwie nawet do 36 godzin. I w związku z tym, podczas aplikacji nowej porcji żelu w nakładkach, poprzednia dawka zostaje wzmocniona, a to potęguje działanie. Pamiętajmy, że jest to w pełni bezpieczny sposób. Nie dochodzi bowiem do zwiększenia stężenia samego preparatu, które mogłoby zagrażać szkliwu czy zębinie, tylko do przejściowych kumulacji aktywnych form wybielacza w strukturze naszych zębów.

Wybielanie lampą ZOOM ADVANCE POWER

System Zoom Advance Power wykorzystuje żel wybielający oparty na całkowicie bezpiecznym stężeniu nadtlenku wodoru, który po nałożeniu na zęby zostaje aktywowany światłem emitowanym przez specjalną lampę. Podczas rozpadu nadtlenku wodoru, uwalniają się substancje odpowiedzialne za usuwanie przebarwień, które następnie wnikają w strukturę zębów, zmniejszając przebarwienia na ich powierzchni. Kluczowe jest to, że proces ten nie powoduje żadnych zmian w szkliwie czy zębinie. Wydzielane przez lampę światło, dzięki zawartości fotoaktywatora w żelu, przyspiesza rozkładanie się nadtlenku wodoru, przez co cały zabieg jest o wiele skuteczniejszy. Ponadto, dzięki opatentowanej technologii Photo Fenton, cały proces jest jeszcze bardziej efektywny. Technologia ta opiera się na reakcji chemicznej zachodzącej między aktywnym nadtlenkiem wodoru a zawartym w fotoaktywatorze związkiem żelaza. Wynikiem tej reakcji są wolne rodniki-związki, które odpowiadają za zmniejszanie przebarwień. Dodatkowo, światło emitowane przez lampę, dzięki odpowiedniej długości fali i natężeniu, systematycznie odnawia związki żelaza (które wracają do swojej nieutlenionej postaci), dzięki czemu stale produkowane są aktywne związki usuwające przebarwienia. Zastosowanie lampy Zoom zwiększa o jedną trzecią skuteczność zabiegu, co zostało potwierdzone w licznych badaniach klinicznych. W niecałą godzinę możesz osiągnąć rozjaśnienie Twojego uśmiechu nawet o kilka tonów. A następnie w domu, za pomocą specjalnych nakładek pogłębić rozjaśnienie uzyskane w gabinecie. Ponadto, dzięki dodatkowemu zastosowaniu metody nakładkowej, możesz po konsultacji z dentystą, w dowolnym czasie „odświeżyć” efekt.

Zgodnie z najnowszymi przepisami Unii Europejskiej, stężenia preparatów wybielających nie są już tak wysokie jak te stosowane przed wprowadzeniem zmian. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo zabiegu. Jednak, wraz ze zmniejszonym stężeniem preparatu, spada zdolność natychmiastowego efektu. W związku z tym, w celu szybkiego osiągnięcia białego uśmiechu poleca się po zabiegu z wykorzystaniem Lampy Zoom (który już rozjaśni nam uśmiech), stosowanie nakładkowej metody Nite White, w celu wzmocnienia efektu bieli. Pamiętajmy, że każdy zabieg powinno odbywać się zgodne z najnowszymi przepisami, które chronią nasze uzębienie. Nawet jeśli natychmiast uda nam się osiągnąć wymarzony efekt, co z tego, jeśli silne środki uszkodziły szkliwo zębów i teraz wymagają one leczenia. W gabinecie Stomatologii Q-Dent w Warszawie mają Państwo zagwarantowane pełne bezpieczeństwo stosowanych środków i metod.

 

 

 Zoom Advanced Power – jak to działa? ?

System wykorzystuje działanie specjalnej lampy Zoom! Advanced Power, którą stosuje się wraz nakładanym na zęby żelem Zoom 2.

Dzięki działaniu świata lampy aktywuje się specjalna formuła 25% nadtlenku wodoru (w żelu Zoom2). Wspomaga to także proces jego przenikania do powierzchni zębów. Działanie żelu jest możliwe dzięki powstaniu reakcji „photo-fenton”, zachodzącej pomiędzy nadtlenkiem wodoru i żelazem. Efektem reakcji jest rodnik grupy wodorotlenkowej. Jego pojawienie się powoduje usunięcie przebarwień zębów.

Czas trwania jeden sesji zabiegu to 15 minut, przy czym potrzebne jest powtórzenie go 3-4 razy. Pacjent musi być też odpowiednio przygotowany do jego odbycia.

W przypadku, gdy na zębach zgromadziło się dużo osadu, przed wybielaniem należy usunąć go stosując skaling lub piaskowanie. Dopiero po ich zakończeniu można zgłosić się do stomatologa w celu przeprowadzenia wybielania.

 

 

Zoom Advanced Power na świecie

Technologia ta należy do najpopularniejszych sposobów na wybielanie zębów na świecie. Korzystają z niej gwiazdy Hollwood. Efekty działania lampy były publikowane w popularnych programach telewizyjnych - „Extream Makeover” oraz „The Doctors”.

 

 

 Efekty wybielania

Z badań przeprowadzonych na pacjentach wynika, że 50% z nich po wybielaniu z zastosowaniem Zoom! Advanced Power uzyskuje barwę B1 lub nawet lepszą.

Przykładowe efekty wybielania z zastosowaniem lampy Zoom! Advanced Power:

 Zęby przed wybielaniem i po wybielaniu: