Stomatolog Q-dent, 01-142 Warszawa-Wola, ul.Sokołowska 9/U27 Pon - Pt: 8:00 - 20:00
Close
Stomatolog Q-dent, 01-142 Warszawa-Wola, ul.Sokołowska 9/U27 b.gryszkiewicz@wp.pl

Mosty protetyczne

Most to stała proteza uzupełniająca braki od jednego do kilku zębów. Mosty tworzone są z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów wraz z elementami mocującymi je na filarach.  Filarami  są naturalne zęby pacjenta  ograniczające lukę lub implanty. Elementami mocującymi mogą być  korony lub niekiedy wkłady koronowe.

Mosty powinny być mocowane na dwóch filarach, co oznacza że tylko luka ograniczona dwoma zębami może być zaopatrzona mostem protetycznym. Niezwykle rzadkie są przypadki kliniczne gdzie możemy wykonać tzw. most jednobrzeżny, tzn. osadzony na jednym filarze. Mosty są wykonywane z tych samych materiałów co korony, a więc ze stopów metali, które są następnie licowane porcelaną oraz z pełnej ceramiki, najczęściej na podbudowie z tlenku cyrkonu.

Mosty są wykonywane z tych samych materiałów co korony, a więc ze stopów metali, które są następnie licowane porcelaną oraz z pełnej ceramiki, najczęściej na podbudowie z tlenku cyrkonu.

Poniżej zdjęcie pacjenta, u którego zastosowano leczenie z zastosowaniem m.in. mostu protetycznego:

Mosty adhezyjne

Most adhezyjny najczęściej stosuje się jako uzupełnienie tymczasowe np. na czas gojenia się implantu zębowego lub jako odbudowa zębów, które nie są mocno obciążane zgryzowo podczas żucia. Przytwierdza się go do powierzchni wewnętrznych sąsiednich zębów. Rozwiązanie jest dobre głównie w przypadkach pojedynczych braków zębów w odcinku przednim, w celu uniknięcia konieczności szlifowania zdrowych tkanek zęba.

Facebook
Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress