Stomatolog Q-dent, 01-142 Warszawa-Wola, ul.Sokołowska 9/U27 Pon - Pt: 8:00 - 20:00
Close
Stomatolog Q-dent, 01-142 Warszawa-Wola, ul.Sokołowska 9/U27 b.gryszkiewicz@wp.pl

Etapy procesu leczenia

Leczenie aparatem stałym trwa około dwóch, w skrajnych przypadkach do trzech, lat. Wszystko zależy od rodzaju wady oraz indywidualnego procesu przesuwania się zębów w kierunku ich prawidłowego rozmieszczenia.

Przed założeniem aparatu stałego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów oraz  oczyszczenie z kamienia i osadu, wyleczenie wszelkich stanów zapalnych jamy ustnej, a czasami także usunięcie któregoś z zębów ( w przypadku gdy zęby są mocno stłoczone i jest za mało miejsca w łuku na ich prawidłowe ustawienie). Wszelkie zabiegi przygotowawcze wykonywane są w Stomatologii Q-Dent przez naszych lekarzy stomatologów.

PIERWSZE WIZYTY

Pierwsza wizyta u ortodonty jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie w trakcie jej trwania  lekarz zapoznaje się z profilem wady zgryzu, jaka występuje w danego pacjenta. W trakcie tej wizyty lekarz przybliża pacjentowi istotę nieprawidłowości jakie u niego występują a także omawia możliwości dostępnych rozwiązań leczniczych. W gabinecie Q-Dent  wizyty diagnostyczne obejmują dwa spotkania pacjenta z ortodontą. Podczas pierwszej wizyty lekarz  przeprowadza z pacjentem wywiad w celu zgromadzenia wszelkich informacji o stanie zdrowia pacjenta, przebytych chorobach jak również o  środowisku i trybie życia diagnozowanego. Jeżeli już wcześniej było podejmowane leczenie ortodontyczne, warto zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną wraz ze zdjęciami rentgenowskimi i modelami.

Aby w pełni zdiagnozować pacjenta i przygotować mu dokładny plan leczenia niezbędne jest wykonanie gipsowych modeli zębów pacjenta, które uzyskuje się na podstawie wcześniej wykonanych wycisków. Wyciski lekarz pobiera przy użyciu łyżek wyciskowych i masy wyciskowej podczas pierwszej wizyty. Dzięki modelom gipsowym oraz wykonanym przez pacjenta zdjęciom rtg ( pantomograficznemu i cefalometrycznemu), specjalista może dokonać niezbędnych  pomiarów szerokości zębów i łuków zębowych oraz  analizy wzajemnego położenia żuchwy do szczęki .

Dane te pozwalają precyzyjnie zaplanować jakie leczenie ortodontyczne należy podjąć. Lekarz na pierwszej wizycie wykonuje zdjęcia fotograficzne twarzy i zębów pacjenta, a także wydaje  skierowanie na zdjęcie pantomograficzne  i cefalometryczne.  Zdjęcia te należy dostarczyć lekarzowi przed kolejną wizytą aby możliwa była analiza i zaplanowanie leczenia a także przygotowanie pisemnego planu leczenia. Jest on przedstawiany pacjentowi podczas drugiej wizyty. Wtedy to ortodonta omawia  przygotowany przez siebie plan leczenia, odpowiada na wszelkie pytania pacjenta  i jeśli zostaje on przyjęty przez osobę zainteresowaną i zdecydowaną na leczenie, a także przygotowaną stomatologicznie do leczenia można przystąpić do założenia aparatu ortodontycznego.

Leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym momencie życia, wiek absolutnie nikogo nie dyskryminuje. Niestety istnieją wady, których nie da się leczyć wyłącznie ortodontyczne, wymagające leczenia skojarzonego z chirurgią. Są to wady ortognatyczne, czyli wynikające z dysproporcjonalnej budowy szkieletu, co w konsekwencji prowadzi do wadliwego ułożenia zębów. W takich przypadkach sam aparat ortodontyczny nie ma możliwości usunąć nieprawidłowości i konieczna jest interwencja chirurgiczna.

 

PROCES ZAKŁADANIA APARATU

Przed naklejeniem aparatu stałego powierzchnie zębów wymagają specjalistycznego przygotowania. Wstępem stanowi  dokładne oczyszczenie. Następną fazę stanowi wytrawienie szkliwa co zwiększa znacznie skuteczność wiązania kleju mocującego zamki ortodontyczne. Na tak przygotowane zęby lekarz przykleja zamki ortodontyczne.

Gdy wszystkie zamki umieszczone są w odpowiednich miejscach klej utwardzony zostaje lampą polimeryzacyjną. Kolejna faza to dobranie i umieszczenie odpowiedniego łuku leczniczego, który ma postać drutu. Przygotowany łuk wkładany jest do zamków i przywiązywany ligaturami metalowymi lub elastycznymi (te mogą być kolorowe co obecnie jest bardzo popularne). Na zakończenie całość opracowanej powierzchni pokrywana jest lakierem z fluorem, co zapobiega powstawaniu niepożądanej próchnicy. Całość procesu zakładania aparatu ortodontycznego jest wysoce skomplikowana i wymaga najwyższej precyzji i skrupulatności.

PO ZAŁOŻENIU APARATU

Należy być przygotowanym, że po założeniu aparatu przez kilka dni może występować ból zębów. Jest on spowodowany uciskiem aparatu na zęby i zmuszaniem ich do przesuwania. Te dolegliwości mogą pojawiać się także po każdorazowym regulowaniu aparatu. W takim przypadku ulgę przyniosą ogólnodostępne środki przeciwbólowe.. Zaleca się w tym czasie eliminację  z diety twardych pokarmów, gdyż mogą uszkodzić one aparat oraz  produktów kleistych, które są uciążliwe w czyszczeniu aparatu.

Od momentu założenia  aparatu na zęby, niezbędne jest przestrzeganie perfekcyjnej higieny jamy ustnej. Zęby i aparat należy czyścić po spożyciu nawet najmniejszej ilości pokarmów. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w niezbędne szczoteczki międzyzębowe, nici i płyny, które muszą nam towarzyszyć cały czas.

Musimy opanować technikę bardzo dokładnego czyszczenia zębów i aparatu. Zęby należy oczyszczać dokładnie na całych powierzchniach, dodatkowo trzeba myć przestrzenie pod łukami oraz powierzchnie zębów wokół zamków. Takie postępowanie jest niezbędne, ponieważ pacjenci ortodontyczni stanowią grupę szczególnego ryzyka zachorowań na próchnicę i choroby dziąseł. Niedostateczna higiena, pozostawianie resztek jedzenia będzie sprzyjało namnażaniu się bakterii, a w konsekwencji doprowadzi do próchnicy.

KONROLNE WIZYTY ORTODONTYCZNE

Wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym Q-Dent powinny odbywać się nie rzadziej, niż raz na dwa miesiące. Są one niezbędne w procesie leczenia. W trakcie takiej wizyty ortodonta sprawdza, czy stan higieny jamy ustnej jest odpowiedni, czy nie rozwija się próchnica, lecz przede wszystkim kontroluje postęp w procesie leczenia ortodontycznego. – reguluje aparat lub wymienia jego elementy. Taka wizyta trwa od 10 minut do pół godziny, w zależności od podejmowanych przez specjalistę czynności. Zaniechanie wizyt prowadzi do przykrych konsekwencji niemożności osiągnięcia zamierzonego efektu.

 APARAT RETENCYJNY

Jest to ostatni etap leczenia ortodontycznego po zdjęciu aparatu stałego. Leczenie retencyjne ma na celu utrwalenie efektów osiągniętych we wcześniejszych fazach terapii ortodontycznej. Retajner, czyli aparat retencyjny, jest zakładany w momencie, kiedy lekarz oceni, że zęby są odpowiednio uszeregowane, ustawione w zgryzie zgodnym z normą oraz gdy przestrzenie między zębami są pozamykane. To, jaki aparat retencyjny wybierze ortodonta, uzależnione jest od wieku pacjenta, rodzaju nieprawidłowości, która była leczona i jej nasilenia. Przed założeniem retajnera zęby ponownie są poddawane zabiegowi czyszczenia i piaskowaniu. Po założeniu aparatu retencyjnego zęby są poddawane fluoryzacji.

Facebook
Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress