Stomatolog Q-dent, 01-142 Warszawa-Wola, ul.Sokołowska 9/U27 Pon - Pt: 8:00 - 20:00
Close
Stomatolog Q-dent, 01-142 Warszawa-Wola, ul.Sokołowska 9/U27 b.gryszkiewicz@wp.pl

Kilka slow o uzupelnieniach protetycznych

Protetyka to jedna z prężniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Zachęcamy do lektury działu poświęconego jej podstawom, zaznaczając, że Stomatologia Q-Dent Warszawa, oferuje pacjentom wszystkie spośród niżej wymienionych uzupełnień protetycznych.

Uzupełnienia protetyczne (protezy stomatologiczne) – czym są?

Protezy stomatologiczne, czyli zębowe, są to stworzone indywidualnie  dla pacjenta konstrukcje stałe lub ruchome, których głównym zadaniem jest uzupełnienie braków w uzębieniu a czasami i innych tkankach jamy ustnej. Dzięki obecności protez przywrócone zostają fizjologiczne funkcje żucia a także znacząco poprawiona wymowa. Nie bez znaczenia jest także poprawa wyglądu, dzięki czemu komfort naszego życia ulega ogólnej poprawie. Nasi pacjenci stają się bardziej pewni siebie i zadowoleni z własnego życia.

Powszechnie wiadomo, iż uzębienie powinno być przede wszystkim zdrowe, ale również pełne. Wszelkie braki zębowe zaburzają harmonię zgryzu oraz powodują  problemy  podczas przyjmowania posiłków co sprzyjać  może  problemom żołądkowym. Zaburzają także artykulację dźwięków (wymowę) i – co bardzo ważne – negatywnie  wpływają na estetykę. Nieuzupełnione braki zębowe potrafią nadać wygląd „starczy” nawet najbardziej zadbanemu pacjentowi. Prawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne są nieszkodliwe dla jamy ustnej i organizmu. Na początku wymagają adaptacji fizycznej i psychicznej pacjenta, jednak natychmiast poprawiają harmonię układu twarzy i samopoczucie psychiczne.

Wstępny podział uzupełnień protetycznych

Wstępny podział protez rozgranicza je na:

– protezy stałe, które mocuje się na zębach lub wszczepach kostnych za pomocą cementów dentystycznych . Do tej grupy należą wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe, korony i mosty protetyczne;

Beautiful ceramic teeth made in the dentist 's office on mirror surface.

– protezy ruchome –jeśli są częściowe, umiejscawia się w jamie ustnej stosując klamry, zasuwy, zamki, korony teleskopowe i inne elementy mocujące. Protezy ruchome całkowite utrzymują się przez przyssanie i przyleganie płyty do dziąseł i podniebienia oraz dzięki siłom mięśniowym ( mięśni warg, policzków czy języka) i innym czynnikom fizycznym działającym w jamie ustnej.

Poprawę utrzymania protez ruchomych można uzyskać  za pomocą elementów retencyjnych umieszczanych w pozostających korzeniach pacjenta (są to wtedy tak zwane protezy overdenture) lub we wszczepach kostnych (implantach) . Do protez stomatologicznych ruchomych zaliczamy protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające. Proteza ruchoma musi być wyjmowana do czyszczenia, zalecane jest także nieużytkowanie protez ruchomych podczas snu.

***

Dzięki szerokiemu wachlarzowi usług wykonywanych przez nasz gabinet stomatologiczny w Warszawie możemy znaleźć dogodne rozwiązanie dla każdego pacjenta. Wszelkie sugestie i preferencje, co do metod i materiałow będą brane pod uwagę, jednak warto zdać się na wskazówki specjalisty stomatologa ze Stomatologii Q-Dent z Warszawy, by ten dobrał najlepsze dla nas rozwiązanie.

Korzystajmy z możliwości jakie daje nam dzisiejsza protetyka, pozwalająca zachować wspaniały uśmiech do późnej starości.

Facebook
Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress