Stomatolog Q-dent, 01-142 Warszawa-Wola, ul.Sokołowska 9/U27 Pon - Pt: 8:00 - 20:00
Close
Stomatolog Q-dent, 01-142 Warszawa-Wola, ul.Sokołowska 9/U27 b.gryszkiewicz@wp.pl

U młodzieży

Kontynuować dobre nawyki z dzieciństwa – to najlepsza recepta na zdrowy, biały uśmiech u młodych osób. W każdym przypadku, nawet, gdy nosisz aparat ortodontyczny lub korzystasz innych form pomocy ortodontycznych, należy pamiętać o tym, by:

Szczotkować zęby 2 razy dziennie, aby usunąć płytkę nazębną- główną przyczynę próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Codziennie używać nici dentystycznej, aby dokładnie oczyścić z płytki nazębnej przestrzeń między zębową i miejsca poniżej linii zębów. Zaniedbanie w usuwaniu płytki nazębnej powoduje powstanie żółtego, nieestetycznego nalotu- kamienia nazębnego.

Ograniczać spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany, zwłaszcza pewnych przekąsek

Regularnie odwiedzać stomatologa, aby skontrolować stan zębów i dziąseł oraz poddać zęby profesjonalnemu oczyszczaniu.

Higiena jamy ustnej jest pomocna nie tylko w tym, by mogły służyć Ci przez całe życie – jest ważna również dlatego, że po prostu poprawia samopoczucie, a przy tym zapewnia Ci świeższy oddech i ładniejszy uśmiech.

Higiena jamy ustnej – co jest ważne u nastolatków

Osoby w wieku nastoletnim bardzo często mają problemy z zębami i złym stanem dziąseł. Aby ich uniknąć, warto poznać kilka specyficznych sytuacji i sposobów dbania o zęby:

Ortodoncja – coraz więcej młodych osób stosuje aparaty korekcyjne w celu zniwelowania wad zgryz, które utrudniają właściwe czyszczenie zębów, a w konsekwencji – przyspieszają zużycie i utratę zębów oraz napięcie mięśni żujących. Stomatolog ortodonta może ocenić stan uzębienia i zalecić korekcję przy pomocy aparatu ortodontycznego. Jeśli nosisz taki aparat, musisz szczególnie uważnie dbać o czystość zębów

Ochronne szczęki – to sposób na ochronę uzębienia i dziąseł przed urazami podczas uprawiania sportu. Przykrywając zazwyczaj górne zęby, szczęki ochronę zabezpieczają przed ukruszeniem, wyłamaniem zębów, uszkodzeniami dziąseł czy rozcięciem warg. W przypadku noszenia aparatu korekcyjnego bądź innych uzupełnień (takich jak most), dentysta może zalecić stosowanie szczęk ochronnych także na dolne zęby.

Odżywianie – to jeden z zasadniczych komponentów istotnych dla zachowania zdrowych, mocnych, ładnych zębów. Płytka nazębna, powstająca pod wpływem cukrów i skrobi, jest przyczyną powstawania płytki nazębnej, która w konsekwencji  niszczy szkliwo i prowadzi do próchnicy. Dlatego należy unikać pewnych przekąsek, a skupić się na zbilansowaniu diety. Niezdrową przekąskę należy zastąpić pożywnym serem, jogurtem naturalnym czy owocami, a całą piramidę żywienia trzeba oprzeć na 5 kategoriach produktów.

Palenie tytoniu – to szczególnie szkodliwy nałóg, więc jeżeli nie palisz ani nie żujesz tytoniu – niech tak pozostanie. Palenie powoduje rozliczne problemy zdrowotne. W przypadku zębów jest przyczyną bardzo nieestetycznych przebarwień na zębach i dziąsłach, przyspiesza powstawanie uporczywego kamienia nazębnego, a także powoduje nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto, w dłuższym okresie czasu, żucie i palenie tytoniu w jakiejkolwiek postaci zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej oraz poważnych chorób dziąseł. Twój dentysta powinien wiedzieć, że palisz tytoń – by zapobiegać i leczyć.

Kolczyki w języku i innych częściach jamy ustnej – to bardzo modne zabiegi, warto jednak pamiętać, że popularne ozdoby mogą być przyczyną licznych komplikacji takich jak infekcje, krwawienia dziąseł czy nawet uszkodzenia nerwów. Trzeba także pamiętać o ryzyku udławienia się drobnymi elementami kolczyków, szczególnie w przypadku ich poluzowania. Do innych możliwych komplikacji piercingu w jamie ustnej należy ukruszenie lub pęknięcie zębów, a także uszkodzenia dziąseł. Z uwagi na te zagrożenia, skonsultuj się z dentystą, jeśli myślisz o przekłuciu języka, policzka czy warg. Stomatolog doradzi Ci optymalne rozwiązanie.

Zaburzenia odżywiania – bulimia (tzw. wilczy głód, czyli spożywanie dużych ilości pokarmu, następnie prowokowanie wymiotów) i anoreksja (obsesyjny lęk przed przybraniem na wadze, często będący przyczyną wymiotowania) to poważne zaburzenia, wpływające negatywnie na cały organizm cierpiącej na nie osoby. Wymioty powodują też znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Z powodu nadmiernej ekspozycji zębów na kwasy, są one narażone na silne uszkodzenie szkliwa . Stomatolog może prewencyjnie uzupełniać ubytki, nie usunie jednak przyczyny zaburzeń, będących nawet potencjalnym zagrożeniem dla życia. Dlatego osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania wymaga konsultacji psychologicznej pod kątem poczucia własnej wartości. Nawet najmniejszy sygnał takich zaburzeń powinien zmobilizować Cię do wizyty u lekarza.

Facebook
Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress