Stomatolog Q-dent, 01-142 Warszawa-Wola, ul.Sokołowska 9/U27 Pon - Pt: 8:00 - 20:00
Close
Stomatolog Q-dent, 01-142 Warszawa-Wola, ul.Sokołowska 9/U27 b.gryszkiewicz@wp.pl

U Dorosłych

Także osób dorosłych nie omija problem ubytków próchniczych, chorób dziąseł. Aby uchronić się przed rozwojem poważnej próchnicy i schorzeń dziąseł należy przede wszystkim skupić się na właściwej higienie i profilaktyce przeciwpróchniczej. Należy do nich konieczność:

szczotkowania zębów 2 razy dziennie – pozwoli to zabezpieczyć zęby przed tworzeniem się lepkich osadów, będących główną przyczyną próchnicy

stosowania nici dentystycznej – samo szczotkowanie nie wystarcza – aby usunąć osad i kamień nazębny z przestrzeni między zębowej konieczne jest stosowanie nici codziennie. W przeciwnym wypadku jama ustna jest narażona na próchnicę i poważne choroby dziąseł, a kamień może być usunięty wyłącznie podczas profesjonalnego zabiegu w gabinecie dentysty.

ograniczenia konsumpcji żywności bogatej w cukier lub skrobię, przede wszystkim lepkich przekąsek. Podjadanie między posiłkami nasila ryzyko ataku szkliwa przez bakterie i kwasy. Im więcej przekąsek, tym zęby narażone są bardziej.

regularnych wizyt kontrolnych u dentysty, który profesjonalnie oczyści zęby i doradzi właściwą profilaktykę i higienę jamy ustnej oraz zareaguje w przypadku problemów z zębami bądź dziąsłami.

Szczególnie ważne

Właściwa pielęgnacja i higiena jamy ustnej, stosowanie się do zaleceń stomatologa to zasadnicza ochrona. Niemniej jednak pojawiają się problemy właściwe tej grupie wiekowej. Do najczęstszych problemów należą:

choroby dziąseł – objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, nadwrażliwością, krwawieniem podczas szczotkowania. We wczesnym stadium ten problem jest odwracalny, dlatego należy zgłosić się do dentysty natychmiast po zauważeniu któregoś z objawów. Zaawansowane choroby dziąseł mogą przyczynić się do utraty zębów, wpływają też negatywnie na ogólny stan zdrowia. Istnieje potencjalny związek między chorobami zębów a schorzeniami kardiologicznymi, cukrzycą czy być może nawet przedwczesnymi porodami W ramach zapobiegania chorobom dziąseł należy szczotkować zęby 2 razy dziennie, stosować nić dentystyczną oraz co pół roku udać się do dentysty w celu profesjonalnego czyszczenia zębów i dziąseł.

próchnica wtórna, czyli ubytki wokół istniejących plomb.

rozwój próchnicy na powierzchniach korzeni zębów. Profilaktyka opiera się na właściwym czyszczeniu zębów pastą fluorkową i nicią dentystyczną oraz wizytach kontrolnych u stomatologa.

nadwrażliwość zębów powodowana naturalnym cofaniem się zębów wraz z wiekiem. Odsłaniane są wówczas powierzchnie zębów niechronione szkliwem. Pod wpływem bardzo gorącym, bardzo zimnych, kwaśnych lub słodkich potraw i napojów zęby reagują bólem. Właściwą reakcją na pierwsze objawy nadwrażliwości jest stosowanie odpowiedniej pasty do zębów. Jeśli objawy nie ustępują należy zgłosić się do dentysty, który ustali, czy nadwrażliwość nie jest przejawem poważniejszych problemów takich jak uszkodzenia, złamanie zęba.

korony stosowane w celu wzmocnienia i ochrony uszkodzonych zębów. Brakujące zęby są uzupełniane za pomocą implantów i mostów. Stomatolog doradzi, które rozwiązanie jest najodpowiedniejsze w konkretnym przypadku. Mosty są cementowane do naturalnych zębów w celu uzupełnienia pustej przestrzenni po usunięciu zęba.

Wybielanie zębów

Większość przebarwień zewnętrznych powodowanych żywnością, paleniem tytoniu można z powodzeniem usunąć podczas regularnego, profesjonalnego czyszczenia u stomatologa. Samodzielnie warto okresowo stosować wybielające pasty do zębów. W przypadku wieloletnich, uporczywych przebarwień warto zdecydować się na profesjonalne wybielanie. Przebarwienia wewnętrzne można usunąć za pomocą wybielania, kompozytu lub wykonania korony. Dentysta doradzi najlepszą metodę w konkretnym przypadku.

Dieta a zdrowie jamy ustnej

Sposób odżywiania, skład diety ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu, jest również bardzo ważny dla stanu jamy ustnej. Istotna jest dieta pełnowartościowa, zbilansowana, bogata we wszystkie składniki odżywcze i minerały – wpływa to na odporność zębów i jamy ustnej na infekcje. Zaleca się spożywanie pokarmów twardych, zawierających błonnik, które pomagają utrzymać jamę ustną w czystości. Natomiast miękkie i lepkie pokarmy często tworzą pozostałości w przestrzeniach między zębowych. Powoduje to zwiększenie grubości płytki nazębnej. Aby chronić zęby przed atakiem kwasów, działających na szkliwo do 20 minut po każdym posiłku, należy ograniczyć liczbę przekąsek bogatych w cukier i skrobię lub zastąpić je serem, jogurtem naturalnym, warzywami lub owocami.

Facebook
Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress