01-142 Warszawa, ul.Sokołowska 9/U27 Pon - Pt: 8:00 - 20:00 Sob: 8:00 - 15:00

GDY BOLI ZĄB

Ból to sygnał alarmowy: zapewne ząb zjada próchnica lub w jego korzeniu toczy się proces zapalny. Myślisz, że jeśli pomęczysz się kilka dni, ból sam minie i unikniesz wizyty u dentysty? Błąd! Bardzo możliwe, że ząb przestanie boleć, gdyż tocząca go infekcja zniszczy nerw. Zakażenie może wtedy przenieść się z niej na kość wokół korzenia zęba. Jeśli powstanie tam tzw. zgorzel, za kilka dni poczujesz ból promieniujący na całą szczękę! Nie warto zwlekać!

 Czujesz ostry, pulsujący ból i jesteś opuchnięta?

Obrzęk pojawia się, gdy doszło do stanu zapalnego wokół zęba. Pulsujący ból może być spowodowany zapaleniem miazgi, czyli nerwu zęba. To nie przelewki! Zanim dotrzesz do gabinetu, łyknij silny proszek przeciwbólowy i przeciwzapalny albo zastosuj lek przeciwbólowy w czopkach (działają szybciej, bo prędzej przenikają do krwiobiegu). Chwilową ulgę przyniesie ci trzymanie w ustach zimnej wody, zimnego naparu z mięty (działa też lekko antyseptycznie) lub ssanie kostki lodu, bo chłód przejściowo uśmierza ból.Mięta potęguje uczucie chłodzenia, stąd niektórzy ludzie przykładają do bolącego miejsca wacik z kroplami miętowymi albo smarują je miętową pastą do zębów. Odradzamy te sposoby, podobnie jak okłady ze spirytusu, bo mogą uszkodzić śluzówkę dziąsła. Do opuchniętego policzka przyłóż kompres, koniecznie zimny!  Od ciepłego okładu stan zapalny nasiliłby się i mógłby rozprzestrzenić się na całą okolicę!

 

Zęby reagują bólem na temperaturę lub wyraźne smaki

Taka nadwrażliwość to znak, że szkliwo niewystarczająco chroni zęby. Zdarza się, kiedy odsuwają się dziąsła i odsłaniają delikatne szyjki zębowe. Nadwrażliwość może być także objawem początków próchnicy. Umów się na kontrolę u dentysty, a do tego czasu stosuj pasty i płyny do płukania do wrażliwych zębów i unikaj drażniących zęby pokarmów, tzn. takich o zdecydowanych smakach: słodkich, słonych, kwaśnych.

Ząb boli cię mocno przy nagryzaniu

Pod korzeniem zęba mógł utworzyć się ropień (zakażenie bakteryjne). Gdy gryziesz, korzeń zęba naciska na ropień i powoduje ból. Zanim dotrzesz do dentysty, staraj się podczas jedzenia gryźć drugą stroną. Jeśli mimo to ząb boli, weź przeciwbólowy proszek przeciwzapalny i płucz usta ochłodzonym naparem szałwii, która działa ściągająco i łagodzi stany zapalne.

Raz na jakiś czas bolą cię zęby, a dziąsła za zębami trzonowymi są wrażliwe na dotyk

Powodem tych dolegliwości mogą być rosnące “zęby mądrości”, czyli ósemki (powinien to stwierdzić dentysta).Wrażliwość dziąseł zmniejszysz płucząc usta mocnym naparem szałwii (działa ściągająco i przeciwzapalnie). Na godzinę-dwie ulgę przyniesie ci smarowanie ich żelem znieczulającym z benzokainą.

Czy wkładanie do dziury w zębie okruchów potłuczonej tabletki przeciwbólowej może pomóc? odpowiada lek. stom. Michał Rancewicz, protetyk

Owszem, uśmierzy to ból i złagodzi stan zapalny, ale tylko przy bardzo głębokiej próchnicy, gdzie odsłonięta jest miazga zęba. Środek przeciwbólowy wnika przez miazgę i śluzówkę dziąsła, więc szybciej zaczyna działać. Jednak uszkadza przy tym błonę śluzową dziąseł! Lepszy jest olejek goździkowy. Działa on podobnie, lecz bez skutków ubocznych. Przyłóż do chorego zęba zwitek waty nasączony kroplą olejku lub ssij goździk, lekko go nagryzając.

Żródło: Samo Zdrowie 02/2006

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress